VI Ogólnopolski Dzień Matematyki

Matematyka jest delikatnym kwiatem ,
który rośnie nie na każdej glebie
i zakwita nie wiadomo kiedy i jak.
12 marca obchodziliśmy w SP 7 Dzień, no właśnie ... jaki? Dzień Kobiet?, Dzień Nauczyciela?, Dzień Dziecka?, nie, "Dzień Matematyki".
Już po raz szósty Królowa Nauk królowała w siódemce. W ten oto sposób dołączyliśmy do ponad 2000 polskich szkół, które obchodzą to nietypowe święto matematyki pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve – patron merytoryczny e-math.pl.
Święto Matematyki to dzień niezwykły, pełen uśmiechów, wzruszeń i niespodzianek. Jest to szczególne wydarzenie, któremu towarzyszą niezapomniane emocje i doskonała atmosfera. Uczniowie mieli okazję się przekonać, że matematyka to nie tylko suche liczby, abstrakcyjne figury i trudne zadania, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda. Cała społeczność szkolna zaangażowała się w działania, które pokazały, że matematyka wcale nie musi być straszna ani trudna - wręcz przeciwnie, może przynieść dużo radości.
Pani dyrektor Mariola Ślawska uroczyście otwarła obchody VI Ogólnopolskiego Dnia Matematyki. Był urodzinowy tort oraz tron dla solenizantki czyli Królowej Nauk przygotowany przez p. J. Hendzel.
W ramach tego doniosłego święta odbyły się dwa konkursy: matematyczny pokaz mody pod hasłem „Miłośnik Królowej Nauk wygląda tak…” dla kl. O – VI oraz tworzenie matematycznych pojęć z fikcyjnych liter dla kl. IV- VIII.
Do pokazu matematycznej mody uczniowie przygotowywali się od dawna: projektowali, szyli, wymyślali niesamowite stylizacje matematyczne, które śmiało mogłyby trafić na wybiegi światowych stolic mody w Paryżu, Mediolanie czy Nowym Jorku ;). Każda modelka i każdy model miał okazję usiąść na tronie Królowej Nauk. Odbyła się również sesja zdjęciowa.
Tego dnia kl. V i VI w kolorowych matematycznych strojach przemknęły ulicą św. J. z Dukli. Uczniowie kl. 0– VIII na lekcji matematyki wykonywali matematyczne eksperymenty. Królowa była również słodka. W trakcie wykonywanych zadań otwarty był stragan z ciastem w kształcie figur geometrycznych przygotowanym przez kl. VI. Dokonując zakupów, uczniowie doskonalili rachunki pamięciowe w obliczeniach pieniężnych.
Wszyscy świetnie się bawili, chociaż na co dzień nie wszyscy kochają matematykę.

Organizatorami Dnia Matematyki byli nauczyciele: pani Joanna Hendzel i pan Jerzy Piękoś.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do działań realizowanych w celu zorganizowania takiego znakomitego Dnia Królowej Nauk, a swoją postawą prezentują chęć podejmowania wspólnego wysiłku mającego na uwadze zaspokajanie potrzeb uczniów.

Wyniki konkursu:
matematyczny pokaz mody pod hasłem
„Miłośnik Królowej Nauk wygląda tak…”

Oddział przedszkolny
I miejsce - Oliwier A.
II miejsce – Filip P.
III miejsce –Maja M.

Klasa I
I miejsce - Wiktoria Ś.
II miejsce – Gabriela M.
III miejsce –Kinga K., Katarzyna K.

Klasa II
I miejsce - Emilia S.
II miejsce – Wiktoria W., Gabriela M.
III miejsce –Julia K.

Klasa IV
I miejsce - Krystian M.
II miejsce – Julia Rz.

Klasa V
I miejsce - Wiktor W.
II miejsce – Oliwia G.
III miejsce –Monika A.

Klasa VI
I miejsce - Kamil J.
II miejsce – Anna Ś.
III miejsce –Milena R.

Gratulujemy!
Wyniki konkursu:
tworzenie pojęć matematycznych z fikcyjnych liter

Klasa IV
I miejsce - Szymon K., E. Skowron

Klasa V
I miejsce - Oliwia G.
II miejsce – Oliwia W., Emilia B.
III miejsce –Amelia Ż.

Klasa VI
I miejsce - Anna Ś., Maksymilian M.
II miejsce – Milena R.
III miejsce –Szymon W.

Gratulujemy!

Główne cele VI Ogólnopolskiego Dnia Matematyki to:
? promocja matematyki oraz rozwijanie i rozbudzanie zainteresowań oraz talentów matematycznych wśród uczniów,
? wdrażanie uczniów do pracy zespołowej i współzawodnictwa,
? umożliwienie uczniom wykazania mocnych stron poprzez udział w konkursach oraz w przygotowaniu „Dnia Matematyki”.

Uczniom bardzo podobała się matematyka ukazana inaczej niż zwykle. W przyszłym roku szkolnym po raz siódmy zamierzamy kontynuować obchody Dnia Matematyki.