Królowa Nauk królowała w siódemce

W naszej szkole po raz kolejny rozpoczęły się  obchody Święta Matematyki. Międzynarodowy Dzień Matematyki – to wielki dzień bo właśnie 11 marca matematyka miała swoje święto.

Już po raz dziewiąty Królowa Nauk królowała w siódemce. W ten oto sposób dołączyliśmy do ponad  2000 polskich szkół, które  obchodzą to nietypowe święto matematyki pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve – patron merytoryczny e-math.pl.

Święto Matematyki to dzień niezwykły, pełen uśmiechów, wzruszeń i niespodzianek. Jest to szczególne wydarzenie, któremu towarzyszą niezapomniane emocje i doskonała atmosfera. Uczniowie mieli okazję się przekonać, że matematyka to nie tylko liczby, wzory, abstrakcyjne figury i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy. Cała społeczność szkolna zaangażowała się w działania, które pokazały, że matematyka wcale nie musi być straszna ani trudna – wręcz przeciwnie, może przynieść dużo radości.

Wszyscy wiemy, że matematyka to „Królowa nauk” ale nie wszyscy wiemy jednak, że matematyka to duża porcja humoru.

Po klasówce z matematyki rozmawia dwóch kolegów. – Ile zadań rozwiązałeś? – Ani jednego. A ty? – Ja też ani jednego. I pani znowu powie, że ściągaliśmy od siebie.

Nauczyciel matematyki wyjaśnia dzieciom, że połowy są zawsze równe. Po chwili dodaje: co będę wam dużo tłumaczył i tak większa połowa nie zrozumie.

Jasiu, jakie działanie zastosujesz jeśli chcesz z trzech desek zrobić sześć? Piłowanie proszę pani.

Suma??? A, to taka długa msza w kościele w samo południe…

Mama pyta Anię, która chodzi do zerówki – Ile jest 3+4? – 7 odpowiada Ania. – A 7+4? – Nie wiem. Do 11 jeszcze nie liczyliśmy.

Jasio: – Przyniosłem dziś do szkoły dwie kanapki. Nauczycielka matematyki: – Jasiu, wyrażaj się poprawnie! Mówi się dwuelementowy zbiór kanapek.

Z tej okazji wykonano gazetkę ścienną, był również urodzinowy matematyczny tort –  piękne dzieło sztuki,  misternie wykonany przez panią Agnieszkę M., mamę – ucznia Krystiana z kl. VII oraz panią Wiesławę B., mamę-uczennicy Emilki B. z kl. VIII. Dziękujemy bardzo za wspaniałe, artystyczne dzieło!!! Tor był przepyszny.

W ramach tego doniosłego święta odbyły się konkursy: matematyczny pokaz mody pod hasłem „Miłośnik Królowej Nauk wygląda tak…” dla kl. I– V, Wielcy polscy matematycy dla kl. I-V, Liczba Pi dla kl. VII-VIII oraz konkurs  Matematyczne skojarzenia – Kto pierwszy ten lepszy – dla rodziców i nauczycieli.

Do pokazu matematycznej mody uczniowie przygotowywali się od dawna: projektowali, szyli, wycinali, kleili,  wymyślali niesamowite stylizacje matematyczne, które śmiało mogłyby trafić na wybiegi światowych stolic mody w Paryżu, Mediolanie, Londynie, Warszawie czy Nowym Jorku oraz na okładkę Glamour, Vogue czy Elle.  Wyobraźni i kreatywności nie zabrakło. Każda modelka i każdy model prezentowali się wyśmienicie na „czerwonym dywanie”. Młodzi projektanci zaskoczyli zachwycającym pokazem matematycznej mody. Odbyła się sesja zdjęciowa. Wrażeń i emocji nie brakowało.

Wyniki konkursów tuż, tuż…. Jury ma twardy orzech do zgryzienia. Wszyscy uczestnicy przygotowali się wyśmienicie.

Uczniowie kl.  IV na warsztatach składali  sześcian a  uczniowie kl. V konstruowali trójkąt Sierpińskiego. Wszyscy świetnie się bawili.

Organizatorką Dnia Matematyki była pani Joanna Hendzel.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do działań realizowanych w celu zorganizowania takiego znakomitego Dnia Królowej Nauk, a swoją postawą prezentują chęć podejmowania wspólnego wysiłku mającego na uwadze zaspokajanie potrzeb uczniów.