Wycieczka przedszkolaków i uczniów kl. I do Karpackiej Troi

Wycieczka przedszkolaków i uczniów kl. I do Karpackiej Troi

W piątek 13 maja przedszkolaki oraz uczniowie klasy pierwszej wybrali się na wycieczkę do Karpackiej Troi. Najpierw zwiedziliśmy salę wystawową, która pokazuje historię Trzcinicy poprzez zaaranżowane sceny z życia codziennego ludności żyjącej tu w początkach epoki brązu i w okresie wczesnego średniowiecza. Następnie przeszliśmy do parku archeologicznego, w którym zrekonstruowano osadę kultury Otomani-Füzesabony sprzed 3,5 tysiąca lat oraz wioskę słowiańską z IX wieku i kuźnię. Później przeszliśmy do sektora hodowlanego. W stajniach, stodole i pod wiatą zamieszkują zwierzęta dawnych ras, takie jak: węgierskie, długowłose bydło szare, krowy szkockie, koniki polskie, owce wrzosówki oraz kozy karpackie. W epoce brązu i wczesnym średniowieczu towarzyszyły one mieszkańcom „Wałów Królewskich”. Ostatnim punktem wycieczki było grodzisko „Wały Królewskie”. Wycieczka była wspaniałą, „żywą” lekcją historii i na pewno zostanie w pamięci nas wszystkich.