Zaciekawia(j)my matematyką – bochenek chleba

Od pola pszenicy do mojej kanapki w szkolnym plecaku. 16 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Chleba. Z tej okazji uczniowie kl. VI na zajęciach kreatywnych obejrzeli film o wyrobie piekarniczym – chlebie – od ziarna pszenicy do bochenka chleba.  Poznali etapy produkcji chleba. Na podstawie kadr filmu uzupełnili, rozwiązali kartę pracy z zadaniami oraz rozszyfrowali rebus i  zagadkę.

Pytania nasuwające się przy tym projekcie. Kto odwiedza naszą stronę może sobie sam odpowiedzieć……………….

Jak dużo chleba jemy w Polsce?

Jakie pieczywo lubią najbardziej?

Co robi się z chlebem, który nie został sprzedany?

Jak uprawiano zboża w Polsce, zanim pojawiły się maszyny rolnicze?

Czy jeszcze gdzieś w Polsce lub na świecie nie używa się kombajnów w czasie żniw?

Jak działały ręcznie poruszane dźwigi do podnoszenia worków z mąką, które widzieliśmy na filmie?

Co jeszcze – oprócz mąki – produkuje się w młynach?

Co to są otręby?

Jak powstają?

Czy ludzie mogą jeść otręby?

Czy to zdrowy produkt?

Jakie jeszcze znamy zboża – oprócz pszenicy?

Które zboża raczej nie trafiają do młynów?

Jak dużo chleba marnuje się w naszych domach?

Jaką ilość pieczywa się wyrzuca?

Na zadanie domowe uczniowie mieli upiec chleb. Przy pracach kuchennych poprosili o pomoc osobę dorosłą.  Z zadania wywiązali się wyśmienicie i bardzo dobrze.  Zwieńczeniem projektu w klasie była degustacja własnoręcznie wykonanych różnych rodzajów chleba z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dzień degustacji był wyjątkowy i smaczny. Zapach świeżego chleba rozchodził się po całej klasie i szkole. Były pulchne i  przepyszne.  Zapach świeżego chleba dotarł do pani dyrektor Marioli Ślawskaiej.  Chleb również bardzo smakował pani dyrektor.

Smacznego!

Co to jest? W białym fartuchu pracuje,

Nie leczy i nie gotuje.

Nocą coś w piecu wypieka.

Chleb i bułeczki…

To …………………………