MAŁE KROKI – WIELKIE DZIAŁANIA. 5 XII OBCHODZIMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

Co roku 5 grudnia dla wyrażenia uznania za trud wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza (ang. International Volunteer Day).

W Polsce wolontariuszy spotykamy częściej, niż nam się wydaje. Wspierają instytucje i organizacje pozarządowe, stanowiąc cenną pomoc przy wydarzeniach, jak codziennych zadaniach. Na gotowości i zaangażowaniu ochotników mogą polegać m.in. domy i ośrodki pomocy społecznej, domy kultury, biblioteki, muzea, różnorodne stowarzyszenia i fundacje.

Potrzeby są ogromne i każdy z nas może włączyć się w pomaganie.

Bardzo ważną organizacją jest – UNICEF.

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci

(United Nations Children’s Fund – UNICEF)

Organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci, będąca częścią systemu ONZ.

Wiele akcji Unicefu jest realizowane w Afryce, gdzie z powodu kryzysu humanitarnego

i trwających konfliktów. Wiele milionów potrzebujących wsparcia, to dzieci.

Życie w nieustannym zagrożeniu, przesiedlenia, głód i choroby – doświadczają tego codziennie.

W ramach Światowego Dnia Wolontariusza w naszej szkole zostały przeprowadzone zajęcia na temat wolontariatu. Uczniowie obejrzeli filmy przybliżające problemy dzieci Afryki.

To wzruszające serce historie, otwierające inne spojrzenie na potrzebujących pracę wolontariuszy na świecie.

Każdy może pomóc, na miarę swoich możliwości.