Młodzieżowy Zespół Teatralny „Arlekin” powstał w latach 1957-1958 i zadebiutował premierą pt. „Tommy”. Nazwa „Arlekin” wywodzi się z pomysłu młodzieży po zagraniu komedii dellarte, gdyż ta postać wzbudziała ich zainteresowanie.W 1960 roku na przeglądzie powiatowym szkolnych zespołów artystycznych w Jaśle, zespół zdobył swe I wyróżnienie za udaną inscenizację „Ballad”
A. Mickiewicza. Od tego czasu „Arlekin” utrzymywał się
w ścisłej czołówce teatrów szkolnych na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Założycielem i animatorem „Arlekina” był nauczyciel SP nr 7, mgr Bogusław Mastej, znany w środowisku jasielskim animator kultury, scenarzysta, twórca, oraz instruktor Powiatowego Ośrodka Metodycznego w Jaśle. Sukcesy zespołu zawdzięczano współpracy z Komitetem Rodzicielskim, lokalnymi organizacjami społecznymi, Jasielskim Domem Kultury
i Osiedlowym Domem Kultury.
Końcem czerwca 1984r. Kuratorium Oświaty i Wychowania nadaje Szkole Podstawowej nr 7 w Jaśle imię słynnego aktora Stefana Jaracza (debiutował na jasielskiej scenie) oraz prawo ozdobienia sztandaru symboliczną maską teatralną, za wybitne zasługi na polu krzewienia sztuki teatralnej.
W r.szk. 1986/87 opiekę nad teatrem szkolnym „Arlekin” objęła mgr Wiesława Szymczak. Ambitny zespół wieńczył sukcesy na różnych scenach, zyskując duże uznanie widzów. Między innymi uświetnił tysięczną rocznicę śmierci patrona Polski i przyjazd Ojca Świętego spektaklem „Czerwie dla kniazia Bolka”. W 1988r. „Arlekin” obchodził 30-lecie pracy. W swoim dorobku miał ponad 35 premier jak: „Placówka”, „Grażyna”, „Zemsta”, „Astrolabium z jodłowego drzewa”, „Bal u Salomona” i inne. Zespół z powodzeniem prezentował cykl sztuk historycznych pióra założyciela: „Ballada Słowana”, „Sześć groszy krakowskich”, „Ogrodniczek królowej Bony”, które cieszyły się dużym uznaniem młodych widzów.
Doceniano dojrzałość sceniczną, scenografię i kostiumologię Arlekina. Jubileusz 40-lecia „Arlekin” uczcił montażem fredrowskim pt. „Tropem srebrnego huzara” na scenie nowego Osiedlowego Domu Kultury.