Międzynarodowy Dzień Liczby PI

W poniedziałek 14 marca obchodziliśmy w szkole „Międzynarodowy Dzień Liczby PI”- najsłynniejszej z liczb niewymiernych. liczby Pi. Liczba Pi upamiętniona była nie tylko w poematach, piosenkach, książkach, ale i w filmie.  Niewiele innych liczb doczekało się tylu wielbicieli! W tym uroczystym dniu uczniowie, nauczyciele i pani dyrektor podążali szlakiem liczby Pi.

Ciekawostki o liczbie Pi.

Często przyjmuje się, że Pi to 3,14, ale nikt dokładnie nie zna wartości liczby Pi, ponieważ jej cyfry ciągną się stale w pozornie losowej kolejności.

William Shanks w XIX wieku obliczył pierwsze 707 cyfr Pi ręcznie, niestety popełnił błąd po 527 miejscu.

Według alfabetu greckiego jest szesnastą literą.

W 2019 roku Emmie Haruka pracująca w Google obliczyła 31 415 926 535 897 miejsc po przecinku liczby Pi.

W pierwszych 31 cyfrach po przecinku Pi nie ma zer.

Liczba Pi jest wspomniana w Biblii.

Liczba Pi jest liczbą niewymierną.

Pi nazywana jest ludolfiną na cześć Ludolpha van Ceulena, który obliczył jako pierwszy 35 miejsc po przecinku.

Aktorka, doktor matematyki Danica McKellar, zaśpiewała fragment liczby Pi do melodii z Dziadka do orzechów Czajkowskiego.

Rekord Guinnesa w zapamiętywaniu ilości cyfr po przecinku, składających się na liczbę π, pobił 60 – letni Japończyk, zapamiętując aż 100 000 liczb. Pokonał tym samym swój rekord z roku 1995, podczas którego zapamiętał 83 432 liczb po przecinku. Na ten wyczyn potrzebował on 16 godzin. Co dwie godziny mógł zrobić sobie przerwę na skorzystanie z toalety i spożycie kulek ryżowych.

Naukowcy, którzy poszukiwali kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami, wysłali podobno w kosmos, posługując się drogą radiową, informację przedstawiającą właśnie liczbę Pi, mając nadzieje na to, że inteligentne pozaziemskie istoty rozpoznają ten komunikat.