Zaciekawia(j)my – 16 XI – Międzynarodowy Dzień Tolerancji

16 XI obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Uczniowie kl. IV uczcili ten dzień wirtualnie na zajęciach z wychowawcą. Zajęcia o tolerancji przeprowadzone były z wykorzystaniem komiksu
Nie zgadzam się! Na lekcjach rozmawialiśmy o stereotypach i o mowie nienawiści, która dzięki nim powstaje.

Stereotypy bardzo często zamykają ludziom świeże i prawdziwe spojrzenie na świat i innych ludzi. Przez nie uprzedzamy się, wyciągamy pochopne wnioski. Niektóre stereotypy mogą być dobrodusznymi i zabawnymi „łatkami” (np. Polacy są gościnni,  Hiszpanie głośni, Niemcy punktualni, Włosi roześmiani, Anglicy naiwni,  Francuzi jedzą tylko sery i ślimaki), które ocieplają wizerunek, mimo że przeważnie zdajemy sobie sprawę, iż nie są one do końca prawdziwe. Jednak większość z nich (szczególnie te, które mówią o całych narodach) jest krzywdząca. Budują fałszywy obraz świata. Dlatego warto porozmawiać z młodymi ludźmi o stereotypach i o mowie nienawiści, która dzięki nim powstaje.

Każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę i wyznawaną religię. Warto kształtować tę postawę szczególnie u dzieci i młodzieży.