Zaciekawia(j)my matematyką i nie tylko – 22 września Europejski Dzień Bez Samochodu

22 września przypada Europejski Dzień bez Samochodu, mający na celu uwrażliwić ludzi na problem zatruwania środowiska spalinami. Czy wyobrażasz sobie własne życie bez samochodu?………………. Tu zostawiamy miejsce, aby każdy odwiedzający naszą stronę mógł sobie odpowiedzieć na to pytanie. Wystarczy popatrzeć na odcinek drogi krajowej, przy ulicy św. Jana z Dukli, przebiegającej przy naszej szkole. Niczym Marszałkowska w Warszawie czy Piotrkowska w Łodzi. Wydawać by się mogło, że jest nas tak dużo jak ludzi w Chinach. Niesamowity ścisk na drodze. Naszej miejscowości do Pekinu bardzo daleko, ale często, żeby przejść przez pasy na drugą stronę ulicy lub włączyć się na drogę krajową z parkingu przy szkole, trzeba długo czekać.

Jak się obyć bez samochodu? Wbrew pozorom obecnie nie jest to łatwe. Minęły czasy, gdzie autobusem czy pociągiem można było wszędzie dojechać. Zwiększenie ruchu samochodowego pozbawiło kierowców luksusu pustych dróg. Z drugiej strony większość z nas po prostu lubi jeździć do pracy i lubi być dowożonym przez rodziców do szkoły, a przecież przyjemności szkoda sobie odmawiać. Ale, no właśnie, trzeba się zastanowić, czy nie warto czasem zrezygnować z jazdy samochodem i przyjść do pracy, szkoły piechotą. Dla zdrowia i urody.  Zazwyczaj nie myślimy o zanieczyszczeniu powodowanym przez pojazdy. Daje się nam ono we znaki, gdy mieszkamy lub uczymy się w klasie przy drodze, na której znacząco zwiększyło się natężenie ruchu. Zapach spalin i hałas w mieszkaniu lub w klasie na pewno nie należy do przyjemnych i bynajmniej nie jest obojętny dla naszego zdrowia.

 

Uczennice i uczniowie kl. VI (przy małej pomocy uczennic z kl. VII) przeprowadzili ankietę wśród pracowników i uczniów naszej szkoły. Na lekcji matematyki uczniowie kl. VI porządkowali, przeliczali, obliczali procentowo zebrane dane a następnie na lekcji informatyki wykonali wykresy kołowe.

Poniżej na zdjęciach przedstawiamy wyniki przeprowadzonej ankiety. Życzymy miłego analizowania! Uczennice i uczniowie kl. VI wraz z nauczycielem matematyki i informatyki.