Dzień Bezpiecznego Internetu

W roku 2021 Dzień Bezpiecznego Internetu przypada na 9 lutego

Dzień obchodzony w połowie lutego od 2005 roku, ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej. Ma na celu kształtowanie świadomości społecznej dotyczącej niebezpieczeństw, na które narażone są osoby korzystające z Internetu – zwłaszcza dzieci i młodzież. Anonimowość w sieci o powszechny dostęp do cyberprzestrzeni niosą ze sobą całą gamę zagrożeń. Do najczęściej występujących należą uwodzenie dzieci przez dorosłych o skłonnościach pedofilskich, pornografia oraz cyberprzemoc, czyli publikacja obraźliwych lub kompromitujących materiałów dotyczących innych osób. Wielka odpowiedzialność spoczywa w tych kwestiach na rodzicach, których zadaniem jest przygotowanie dzieci do właściwego korzystania z sieci. Dlatego też zarówno szkoły, jak i organizacje pozarządowe zachęcane są do organizowania szkoleń i projektów mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa w Internecie. Wirtualny świat to jednak nie tylko zagrożenia dla dzieci, ale również dla wszystkich uczestników cyberprzestrzeni. Codziennie powstaje grubo ponad 100 tysięcy nowych wirusów. Niektóre z nich to zwykła złośliwość hakerów, inne z kolei mają na celu kradzież cennych informacji, takich jak numery kont czy numery pin. Dotyczy to już nie tylko komputerów, ale również smartfonów i tabletów. Wśród aplikacji najbardziej podatnych na ataki złośliwego oprogramowania znajdują się tak popularne nazwy jak Java, Acrobat Reader czy Adobe Flash. Warto zatem każdego dnia w roku korzystać z dobrego programu antywirusowego.

Szkolny Konkurs „Bezpieczny Internet – Działajmy razem!”

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Stefana Jaracza w Jaśle zaprasza uczniów kl. IV, VI, VII i VIII do udziału w konkursie poświęconym propagowaniu zasad bezpiecznego korzystania z Internetu wśród dzieci i młodzieży.

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu plakatu na temat zawarty w tytule Konkursu, w dowolnym programie graficznym z rozszerzeniem jpg.

Prace konkursowe należy przesłać pani J. Hendzel  w Jaśle do dnia 28 lutego 2021 r.