Jasełka w naszej szkole

Jasełka, czyli przedstawienia bożonarodzeniowe stworzył św. Franciszek z Asyżu. Nazwa spektaklów wzięła się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób małego Jezusa. Pierwsze przedstawienie miało miejsce w 1223 roku we Włoszech, a dokładniej w Greccio. Do Polski jasełka dotarły na przełomie XIV i XV wieku.

Jasełka odbywają się co roku tuż przed Bożym Narodzeniem i w okresie Bożego Narodzenia. Organizowane są w kościołach, szkołach, przedszkolach, domach kultury. Mają postać przedstawień teatralnych, koncertów, a nawet pokazów tanecznych. Największe jasełka świata – Orszak Trzech Króli to pochód ulicami miast, w czasie którego korowód zatrzymuje się co jakiś czas przy stacjach, które przybliżają historię narodzenia Jezusa Chrystusa. W drodze śpiewane są natomiast kolędy.

Jak co roku również w naszej szkole  odbyły się jasełka. Uczniowie z zaangażowaniem śpiewali kolędy i z przejęciem recytowali przygotowane wiersze.  Po raz kolejny mogliśmy przeżyć historię Marii i Józefa, odkryć na nowo wydarzenia, które miały miejsce ponad dwa tysiące lat temu. Scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatane były kolędami w wykonaniu uczniów klas I – III oraz dzielnych przedszkolaków.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z przebiegu uroczystości.