Laboratoria przyszłości

Nasza szkoła przystąpiła w roku szkolnym 2021/2022 do programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/laboratoria.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

W ramach Laboratoriów Przyszłości Szkoła Podstawowa nr 7 w Jaśle otrzymała wsparcie finansowe na kwotę 30 000,00 zł.

Wsparcie finansowe przeznaczone zostało na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie  w życiu codziennym.
Zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w katalogu wyposażenia, który zawiera wyposażenie podstawowe (które będą musiały od 1 września 2022 roku mieć wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły

W ramach programu Szkoła Podstawowa zakupiła następujące wyposażenie:

l.p.

Nazwa przedmiotu zakupionego w ramach programu

1

Drukarka 3 D FlashForge Adventurer 4

2

Apartat Sony Cyber-shot DSC-RX100 III z kamerą cyfrową

3

Gimbal ręczny DJI Ronin-S.C.

4

Oświetlenie do realizacji nagrań (komplet:softbox oktagonalny 70 cm, świetlówka 125 W, statyw)

5

Mikrofon kierunkowy Boya BY-MMI

6

Mikroport Kimafun bezprzewodowy mikrofon krawatowy KM-G130-1 (nadajnik+odbiornik)

7

Statyw fotograficzny z głowicą kulową i funkcją monopodu

8

Mikrokontroler -zestaw startowy Arduino

9

Stacja lutująca – rozlutowywująca za pomocą gorącego powietrza moc 300 W

10

Programowanie w szkole zestaw dla początkujących Robo PRoLight

11

Robot mBot Ranger

12

Zestaw robotyczny Ultimate Robot 2.0

13

Warsztat CoolTool 7 w 1 UNIMAT 1 kreatywne majsterkowanie (8-12lat)

14

Polydron Budujemy mosty zestaw klasowy

15

Polydron konstrukcje STEAM

16

Doświadczenia STEM elektronika

17

Doświadczenia STEM pneumatyka

18

Doświadczenia STEM zielona energia, czyli energia odnawialna

19

Myślę przestrzennie klocki drewniane z kartami zadań

20

Zestaw szafek szkolny nr 4

21

Tablica 2×3 ecoBoard aluminium biała magnetyczna 160-120 cm

Sprzęt będzie użytkowany na stepujących zajęciach:

Drukarka 3D wraz z akcesoriami

Zostanie wykorzystana na zajęciach technicznych i informatycznych Drukarki 3D coraz częściej wykorzystywane są w medycynie, budownictwie czy do codziennych potrzeb. Wykorzystanie jej na lekcjach pozwoli kształtować wyobraźnię dziecka ale też pozwoli na dostęp ucznia do nowoczesnych technologii.

Stacja lutownicza.

Wykorzystywana będzie na zajęciach technicznych. Umiejętności jej obsługi przyda się szczególnie osobom, które chcą samodzielnie konstruować i naprawiać i majsterkować.

Klocki do samodzielnej konstrukcji z akcesoriami.

Wykorzystywane będą na zajęciach matematycznych, informatycznych, technicznych fizyki jak również na zajęciach świetlicowych czy rewalidacyjnych.

Klocki kształtują i rozwijają wyobraźnię przestrzenną dziecka oraz logiczne myślenie.

Roboty edukacyjne z akcesoriami.

Uczniowie będą korzystać z robotów na zajęciach informatycznych, oraz matematycznych. Roboty te mają na celu wpłynąć  na  umiejętności  ucznia pracy w grupie, rozwiązywania problemów i korzystania z nowoczesnych technologii. Mają na celu rozwijać kompetencje wymagane na współczesnym rynku pracy oraz nauczyć jak stosować sztuczną inteligencję w codziennym życiu.

Nagłośnienie z akcesoriami oraz sprzęt studyjny do nagrywania, aparat fotograficzny, statyw, mikrofon kierunkowy, mikroport  z akcesoriami, gimbal, zestaw oświetleniowy

Nagłośnienie to nowoczesny sprzęt, który będzie wykorzystywany na zajęciach teatralnych, sportowych, wokalnych, polonistycznych.  Będzie wykorzystywany do imprez i uroczystości szkolnych, wycieczek klasowych, kiermaszów, pokazu talentów, dokumentowania życia Szkoły.

Tablica szkolna – biała lakierowana

Zestaw szafek szkolnych

Zakupiono jako wyposażenie klas.