Szopka Bożonarodzeniowa nie obca siódemce w pandemii

Szopka bożonarodzeniowa jest ważnym symbolem, który stanowi element kulturowy. W okresie świątecznym pod każdą choinką w polskim domu możemy znaleźć niewielką szopkę upamiętniającą ważne wydarzenia, które pragniemy uczcić. Symbolizuje pokój, miłość i nadzieję poprzez pojawienie się Dzieciątka Jezus w żłóbku. Możemy zadać sobie pytanie, od czego zaczęła się ta polska tradycja?

Tradycja szopek bożonarodzeniowych sięga czasów średniowiecza i składa się z żywych zwierząt i ludzi. Do Polski trafiły prawdopodobnie za sprawą zakonników bernardynów. Do naszego kraju dotarły one pod koniec XIII wieku. Obecne szopki stanowią piękną ozdobę podkreślającą uroczysty charakter obchodzonych świąt. Współczesne szopki bożonarodzeniowe znajdziemy w każdym kościele.

Tradycja i pomysłowość wykonania szopek nie jest obca uczniom siódemki. Uczniowie kl. VI na zajęciach kreatywnych wykreowali szopki, w których widać zaangażowanie i wysiłek włożony w  ich przygotowanie. Gratulacje za niezwykłą pomysłowość! Poniżej szopki,  które dotarły przez przestrzeń wirtualną.