Narodowe czytanie

6 września 2019 r. Szkoła Podstawowa Nr 7 w Jaśle wzięła udział w Narodowym Czytaniu zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle i Jasielski Dom Kultury. Uczestnicy jasielskiej akcji, to jest Burmistrz Miasta Jasła, Przewodniczący Rady Miejskiej Jasła, Zastępca Burmistrza, rzecznik prasowy UM Jasła oraz uczennice i uczniowie jasielskich szkół podstawowych czytali „Katarynkę” Bolesława Prusa. Naszą Szkołę efektownie reprezentował Jakub Sypień uczeń kl. VIII, który miał zaszczyt odczytać fragment lektury wspólnie z Panią Elwirą Musiałowicz- Czech Zastępcą Burmistrza Miasta Jasła oraz Nadią Czech uczennicą SP nr 2 w Jaśle i Felicją Marek ze SP nr 8 w Jaśle. Z uwagą i zainteresowaniem publiczność wysłuchała czytanej noweli.
Podczas tegorocznej akcji Narodowe Czytanie para prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda zaproponowała do czytania polskie nowele. Dokonano wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Zgodnie z decyzją pary prezydenckiej lekturami Narodowego Czytania 2019 zostały: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.
„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.