Spotkanie z ratownikiem medycznym

We wtorek 25 kwietnia uczniowie klas II – III naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach z ratownikiem medycznym na temat zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W czasie zajęć pan ratownik omówił zagadnienia związane z bezpieczeństwem poszkodowanego i ratującego, sprawdzaniem przytomności, wezwaniem karetki pogotowia, sprawdzeniem oddechu, wykonywaniem ucisków klatki piersiowej, oddechów ratowniczych, układaniem poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, postępowaniem w przypadku złamań i różnych urazów.

Wszystko, o czym mówił p. ratownik popierał działaniami praktycznymi. Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w tych ćwiczeniach, wykonując podstawowe czynności ratownicze . Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem oraz ćwiczenia praktyczne na fantomie.

Były to niezwykle ważne zajęcia, gdyż uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i dostarczyły im wiedzy, dzięki której w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.