Warsztaty lepienia z gliny

Warsztaty lepienia z gliny

Warsztaty lepienia z gliny

W poniedziałek 22 listopada 2021 r. uczniowie naszej Szkoły brali udział w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez Państwa Małgorzatę i Bogdana Samborskich. Zajęcia te były zorganizowane dla wszystkich uczniów, tych młodszych oraz tych starszych i wszystkim sprawiły dużo radości.

Warsztaty ceramiczne to bardzo ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Podczas lepienia w glinie można się zrelaksować oraz puścić wodze fantazji i wzbić się na wyżyny swojej kreatywności.

Korzyści wynikające z uczestniczenia w zajęciach ceramicznych

Glina to niezwykły materiał. Może mieć różne barwy – żółtą, ceglastą, brunatną, szarą albo szarozieloną. Kiedy jest sucha, sprawia wrażenie twardej i nieprzystępnej, ale wystarczy zwilżyć ją wodą, aby zyskała niebywałą plastyczność. Lepienie w niej jest doskonałą zabawą, ale ma także właściwości terapeutyczne. Dzieci, które uczestniczą w warsztatach ceramicznych uczą się wytrwałości w dążeniu do zamierzonego celu, rozwijają swoją kreatywność oraz zdolności artystyczne.

Wielką zaletą zajęć ceramicznych jest też fakt, że lepienie w glinie uczy koncentrowania się na wykonywanym zadaniu. Ta zdolność jest bardzo przydatna zarówno w szkole, jak i w późniejszym życiu zawodowym. Podczas warsztatów ceramicznych wszystkie troski i zmartwienia odchodzą w dal, ponieważ praca w glinie pomaga się wyciszyć i uspokoić.

Dla dzieci ważne jest również to, że praca w glinie pomaga w rozwoju małej motoryki, czyli poprawia sprawność dłoni i palców. Wszelkie zajęcia polegające na ugniataniu, wałkowaniu, formowaniu oraz zdobieniu rozwijają sprawność małych palców.

Zajęcia ceramiczne uczą dzieci skupienia, precyzji i koncentracji, a są to cechy niezwykle przydatne w codziennym życiu.