Wycieczka do Żarnowca i Bóbrki

Wycieczka do Żarnowca i Bóbrki

24 listopada 2021 roku uczniowie klas I, II i III wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, zorganizowanej w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę”.

W Żarnowcu uczniowie zwiedzili Dworek Marii Konopnickiej, dowiedzieli się, że w dworku Maria Konopnicka spędzała wiosenno-letnie miesiące, prowadziła szeroką działalność pisarską, oświatową i społeczną. Następnie udali się na spacer po zabytkowym parku.

Drugim punktem wycieczki było Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce. Pan przewodnik ciekawie przedstawił historię tego miejsca oraz zabytki muzealne. Przedstawił fakty o muzeum, m. in.:

Muzeum znajduje się na terenie najstarszej na świecie nadal działającej kopalni ropy naftowej.

Pośrodku kopalni oraz Muzeum stoi kamienny obelisk ustawiony przez Ignacego Łukasiewicza w 1872 r. na pamiątkę założenia kopalni.

W Muzeum zachowały się dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina”.

Muzeum zajmuje obszar 20 hektarów.

Uczniowie zwiedzili również Budynek Administracyjny kopalni tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku, w którym obejrzeli ekspozycję apteczną. Posłuchali też słuchowiska poświęconego historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej w Bóbrce. W budynku mogli obejrzeć kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną.

Wyjazd dostarczył dzieciom wielu wrażeń i umożliwił bliższe poznanie dwóch niedalekich miejsc.